Search
728 x 90
728 x 90

فاطمه رجبی

استادیار

اخلاق و تربیت

در دیماه ۱۳۴۰ در یک خانواده روحانی در شهر همدان متولد شدم. در سن پنج سالگی همراه با خانواده جهت ادامه تحصیلات پدرم به قم عزیمت نمودیم.
دوران ابتدائی و راهنمائی خود را در قم سپری نمودم و در سن ۱۵ سالگی وارد حوزه علمیه قم شدم. بعد از سه سال تحصیل به دلیل شرایط ویژه ای که اوائل انقلاب اسلامی داشت توقف کوتاهی در تحصیلات حوزوی پیش آمد و سپس به مدت دو سال دیگر ادامه یافت. در سال ۱۳۵۸ ازدواج نمودم. بعد از ازدواج در کنار تحصیلات حوزوی دوره دبیرستان خود را به اتمام رساندم.
در سال ۱۳۶۳ برای تکمیل دروس حوزه در مقطع سطح ۲ و سطح ۳ وارد مرکز آموزش خواهران دفتر تبلیغات اسلامی شدم و ضمن اشتغال به گذراندن دروس فقه و اصول، تفسیر، فلسفه، ادبیات عرب و … به تدریس درس های فقه و کلام پرداختم و رسماً از حدود سال ۱۳۶۴ به بعد در موضوعات مختلف چون فقه، کلام و تفسیر قرآن، مشغول تدریس شدم.
در سال ۱۳۷۰ به دلیل مأموریتی که برای همسرم پیش آمد به مدت ۲ سال به تبریز هجرت نمودیم در این مدت خود را برای شرکت در آزمون ورودی تربیت مدرس قم و نیز شرکت در امتحانات ویژه حوزه علمیه قم آماده نمودم و ضمناً به تدریس درحوزه عملیه تبریز در زمینه های ادبیات عرب(صرف و نحو)، منطق و کلام مشغول شدم.
در سال ۱۳۷۳ در تربیت مدرس قم پذیرفته شدم و نیز موفق به اخذ مدرک سطح(۲) (که در آن تاریخ آخرین مدرک رسمی حوزه علمیه بود، و در حال حاضر معادل سطح(۳) می باشد) شدم.
در سال ۱۳۷۶ با موفقیت دوره کارشناسی ارشد را در رشته فلسفه و کلام در تربیت مدرس قم به پایان رساندم.
لازم به یادآوری است که در طول مدت اشتغال به تحصیل در دوره ارشد، تحصیلات حوزوی و نیز تدریس ادامه داشت و پس از فارغ التحصیلی به مدت یک سال مسئولیت آموزش مرکز آموزش خواهران دفتر تبلیغات اسلامی را به عهده گرفتم ضمناً به عنوان عضو گروه علمی آن مرکز به عنوان مسئول گروه فلسفه و کلام همکاری داشتم.
در سال ۱۳۷۷ به عضویت هیئت علمی دانشگاه باقرالعلوم به صورت قراردادی درآمدم و ضمن ادامه فعالیت های قبلی خود، به تدریس دروس معارف و اخلاق و مشاوره با دانشجویان باقرالعلوم مشغول شدم. ضمناً در این فاصله در معاونت امور اساتید معارف تشکیل پرونده داده و با شرکت در مصاحبه علمی و عمومی مجوز تدریس درس معارف در دانشگاه ها را از آن معاونت اخذ نمودم.
به دلیل علاقه شدیدی که به تحصیل و تکمیل اطلاعات و معلومات خود در زمینه رشته تخصصی خود داشته و دارم، بعد از فارغ التحصیلی، از طریق تهیه نوار درس های اشارات، تمهید القواعد، بخشی از فصوص الحکم و نیز بخشی از مصباح الانس که توسط استاد فرزانه حضرت آیت الله حسن زاده آملی تدریس شده بود و همچنین درس های شواهد الربوبیه و بخشی از تمهید القواعد از استاد آیت الله جواد ی آملی، به تکمیل معلومات خود در زمینه های فلسفه و عرفان و کلام پرداختم.
از سال ۱۳۷۹ هفته ای ، یک روز فعالیت های خود را در دفتر مطالعات و تحقیقات زنان جهت گذراندن دوره های آموزشی و پژوهشی در موضوع زنان و نیز شرکت در جلسات برنامه ریزی و پژوهشی و آموزشی به عنوان عضو جلسات، آغاز نمودم و این همکاری تا هفت الی هشت سال همچنان ادامه داشت.
همچنین در سال ۱۳۸۰ به مدت ۱۰ ماه مسئولیت راه اندازی تربیت مدرس را در مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران به عهده گرفتم و به حول و قوه الهی کارهای ثبت نام و پذیرش انجام شد و در دوره نیمسال دوم سال ۱۳۸۱ در سطح کارشناسی ارشد در سه رشته فقه و اصول، فلسفه و کلام و علوم قرآن و حدیث راه اندازی شد.
در ادامه علاوه بر فعالیت های آموزشی و پژوهشی در مراکز مذکور، از ترم اول سال تحصیلی ۸۲ درموسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی بخش تربیت مربی اخلاق که ویژه طلبه های سطح(۳) به بالا (معادل کارشناسی ارشد) می باشد، مشغول به گذراندن این دوره شدم و تاکنون(۱۳۸۹) به طور مستمر در قالب هفته ای ۲ ساعت ادامه دارد.
در سال ۱۳۸۶ در آزمون دکتری مدرسی معارف با گرایش مبانی نظری شرکت نموده و پذیرفته شدم و از نیمه دوم سال ۸۷-۸۶ مشغول به تحصیل در مقطع دکتری شدم و در ضمن تحصیل و تحقیق همچنان مشغول به تدریس در دانشگاه و حوزه هستم و در مقطع سطح ۳ حوزه و ارشد دانشگاه دروسی چون کلیات علم کلام و کلام جدید و فلسفه را تدریس می نمایم. در ضمن از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ به مدت دو سال از سوی رئیس وقت دانشگاه باقرالعلوم (جناب آقای دکتر واعظی)به عنوان مدیر گروه های فلسفه و کلام در مقطع سطح ۳ مدرسه علمیه معصومیه را به عهده داشتم و در حال حاضر به دلیل اشتغال به تدوین پایان نامه دکتری این مسئولیت و مسئولیت های دیگر را به افراد دیگر واگذار نمودم. ضمناً لازم به ذکر است که در خلال فعالیت های فوق در سال ۱۳۸۷ در بخش پژوهش جامعه الزهراء در رشته اخلاق و تربیت شروع به فعالیت نمودم؛ طی دو ترم تحصیلی واحدهای درسی متعددی را در جهت تقویت بنیه های علمی در رشته فوق گذراندم ولی به توصیه یکی از مسئولین آن بخش تصمیم به انتقال به رشته فلسفه و انجام فعالیت های پژوهشی در آن رشته نمودم.
همه فعالیت های فوق در راستای تکمیل معلومات ما در معارف درخشان اسلامی بوده تا از تلفیق و ترکیب آن ها انشاء الله هم به کمالات علمی و عملی خود بیافزائیم و هم با آمادگی و جامعیت بیشتر برای انجام وظیفه در زمینه های آموزشی و پژوهشی و تربیتی و خدمت رسانی به جامعه اسلامی و مردم شریف و مسلمان به کار گیریم.

سوابق اجرایی

مسؤول آموزش معصومیه – عضو شورای برنامه ریزی و پژوهش دفتر مطالعات و تحقیقات زنان – مدیریت گروه فلسفه و کلام معصومیه – عضو کارگروه فلسفه و کلام مرکز مدیریت حوزه علمیه خواهران معاونت پژوهش – معاون گروه معارف باقر العلوم – عضو گروه علمی کلام مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران – عضو کمیسیون فلسفه و کلام مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران

شاخصه ها & امتیازات

سوابق اجرایی

 • مسئول امور آموزشی

  مرکز آموزش خواهران

 • معاون گروه معارف اسلامی و تبلیغ

  مرکز آموزش خواهران

 • معاون گروه معارف اسلامی

  دانشگاه باقرالعلوم علیه الاسلام

 • مسئول امور فرهنگی خواهران و عضو شورای فرهنگی

  دانشگاه باقرالعلوم علیه الاسلام

 • عضو شورای فرهنگی

  دانشگاه باقرالعلوم علیه الاسلام

 • عضو کمیسیون موارد خاص

  دانشگاه باقرالعلوم علیه الاسلام

 • سرپرست مدیریت گروه سطح 3 فلسفه

  موسسه آموزش عالی معصومیه

 • مدیر گروه فلسفه و کلام اسلامی

  موسسه آموزش عالی معصومیه

آرشیو پایان نامه ها

پایان نامه ها

پایان نامه های مرتبط با استاد اعم از پایان نامه های راهنمایی شده و مشاوره شده توسط استاد

پایان نامه های راهنمایی شده

پایان نامه های مشاوره شده

آرشیو مقاله ها

مقاله ها

مقاله های نوشته شده توسط استاد

نتیجه ای یافت نشد...

آرشیو کتاب ها

کتاب ها

کتاب های نوشته شده توسط استاد

نتیجه ای یافت نشد...